1ο ΦΩΤΟΑΛΜΠΟΥΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Το Καρναβάλι του Ωραιοκάστρου δεν είναι μόνο η μεγάλη εκδήλωση της  Κυριακής, που πλέον είναι γνωστό σε όλο τον Δήμο Ωραιοκάστρου και όχι μόνο, αλλά ένα σύνολο εκδηλώσεων που περιλαμβάνουν χορούς, παρελάσεις (με συμμετοχή εκατοντάδων καρναβαλιστών), με αποκριάτικα πάρτυ των Παιδιών και πολλές άλλες εκπλήξεις, και κορυφώνεται την προτελευταία Κυριακή της Αποκριάς, με τη φαντασμαγορική μεγάλη Παρέλαση, που φέτος κατά γενική ομολογία ήταν η πιο πετυχημένη από όλες τις χρονιές.

Ψυχή του καρναβαλιού αποτελούν οι εκατοντάδες καρναβαλιστές, επισκέπτες και φίλοι του Ωραιοκαστρινού  Καρναβαλιού άνθρωποι κάθε ηλικίας, οι οποίοι συμμετέχουν αυθόρμητα στις καρναβαλικές εκδηλώσεις, με αποκριάτικους χορούς, μπαλ μασκέ και γλέντια σε  γειτονιές, καφέ, εστιατόρια κτλ. εμπλέκοντας την πόλη όλη στους μεθυστικούς ιστούς του κεφιού,με αιχμή τη νεολαία,που δίνει τη φρεσκάδα και τη αύρα ενθουσιασμού στη μεγάλη αυτή  γιορτή.

Για την ιστορία να πούμε ότι 4 νικητές ισοβάθμισαν για το καλύτερο καρναβάλι . Ακολούθησε κλήρωση για το ποιος θα μας αντιπροσωπεύσει στην Ξάνθη κ κληρώθηκε το 3ο Δημοτικό. Εκ των υστέρων με απόφαση Δημάρχου 15 άτομα από τις 3 μη κληρωθήσες ισόβαθμες πρώτες ομάδες θα ανοίξουν και αυτές το καρναβάλι της Ξάνθης την επόμενη Κυριακή.
Νικήτριες: 3ο Δημοτικο, 2ο Δημοτικό Παλαιοκάστρου, η σχολή Bella dance κ η ομάδα Ζωή κ κότα .

Οι καρναβαλικές ομάδες που παρέλασαν:

1. ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ( ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ)
2. 2ο Δημοτικό Παλαιοκάστρου (ΤΡΟΙΑ)
3. 4ο Δημοτικό Ωραιοκάστρου (ΑΓΡΙΑ ΔΥΣΗ)
4. 3ο Δημοτικό Ωραιοκάστρου (NANI TIME)
5. 2ο Δημοτικό Ωραιοκάστρου (DISCO)
6. Δημοτικό & Νηπιαγωγείο & Πολιτιστικός Σύλλογος  Πενταλόφου(MINIONS)
7. Δημοτικό & Νηπιαγωγείο Νεοχωρούδας (LEGO)
8. 1ο Δημοτικό Παλαιοκάστρου (ΑΡΑΒΕΣ)
9. 1ο Δημοτικό Ωραιοκάστρου (ΣΚΑΚΙ)
10. Γυμνάσια (ΠΑΝΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟΣ)
11. Λύκεια  (ΓΙΑΤΡΟΙ, ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ, ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ)
12. ΟΑΕΔ (ΟΙ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ)
13. Πολιτιστικός Σύλλογος Λαγυνών

(Η ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ)

14. Bella Dance (ΤΟΝΙ ΣΦΗΝΟΣ & ΤΑ ΤΣΙΚΑΚΙΑ)
15. Ζωή και Κότα  (ΩΡΑΙΟΒΛΑΜΙΝΓΚΟ)
16. ICEBERG (ICEBERG CENTER)
17. ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ